اعلام فیلم های بخش مستند جشنواره جهانی فجر

به گزارش وبلاگ تبلت، 12 فیلم در بخش جنبی سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر نمایش داده می گردد.

اعلام فیلم های بخش مستند جشنواره جهانی فجر

به گزارش وبلاگ تبلت به نقل از ستاد خبری جشنواره جهانی فیلم فجر، برگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر اسامی هشت فیلم خارجی و چهار فیلم ایرانی بخش جنبی مستند زیر ذره بین را اعلام کردند.

تبعید (Exile) ساخته تین وین ناینگ از میانمار، کنکور (The Graduation) به کارگردانی کلر سیمون از فرانسه، رازی در جعبه

(A Secret in the box به کارگردانی خاویر ایسکیردو از اکوادور، مرگ خودخواسته (Death By Design) ساخته سو ویلیامز از آمریکا، گربه ها (Kedi) ساخته جیدا توران فراوری مشترک ترکیه، آلمان و آمریکا، فیلم برزیلی سینما نوو (Cinema Novo) ساخته اریکا روشا از برزیل، میفونه: آخرین سامورایی (Mifune: The Last Samurai) به کارگردانی استیون اوکازاکی، راه کوروساوا (Kurosawas Way) ساخته کاترین کادو از فرانسه و چهار فیلم ایرانی آهستگی (Slowness) به کارگردانی یاسر خیر، سفر سهراب (Sohrab, A Journey) به کارگردانی امید عبداللهی، همجا (Hamja) ساخته مهدی قنواتی و کویرس وطن کوچک من (Kuweires My Little Homeland) به کارگردانی سعید صادقی، فیلم هایی هستند که در این بخش به نمایش درخواهند آمد.

تبعید درباره جمعی از مهاجران میانماری است که به خاطر جنگ های داخلی به تایلند پناهنده شده اند و حالا در کشتزارها مانند برده مشغول کار هستند. کنکور زندگی روزمره را در مدرسه سینمایی لا فمی شهر پاریس روایت می نماید، مدرسه ای که ایده بهترین بودن را اجرا می نماید. در مدرسه چنین ایده ای حکم فرماست که همه مساوی اند، اما فقط بهترین ها پذیرش می شوند... در مستند کنکور ما با بهترین ها در دنیای هنر و یکی از معتبرترین مدارس هنری فرانسه آشنا می شویم.

رازی در جعبه زندگی مارسلو چیریبوگا (1990-1933) نویسنده اکوادوری و پدیده ادبیات آمریکای لاتین در سال های 1960 را مورد توجه قرار می دهد که عضوی از نسل شکوفایی (گارسیا مارکز، بارگاس یوسا، فوئنتس) بود و تاکنون همچنان در کشور خود ناشناخته است. کارگردان به واسطه فیلم های آرشیوی، مصاحبه ها، ملاقات از شهرهای مختلف و مشهورترین کتاب این نویسنده خط خیالی پازلی را ایجاد می نماید که محدودیت های میان واقعیت و خیال را از میان برمی دارد.

مرگ خودخواسته درباره عشق مصرف کنندگان به تلفن های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ هایشان است. تا سال 2020 چهار میلیارد انسان در کره زمین، کامپیوتر شخصی خواهند داشت و پنج میلیارد تلفن هوشمند خود را دارند، اما این تحول جنبه تاریکی دارد که از نگاه مصرف کنندگان دور مانده است. سو ویلیامز در مستند مرگ خودخواسته پشت پرده صنعت الکترونیک را آنالیز و افشا می نماید که حتی کوچک ترین ابزارها هزینه های زیست محیطی دارند و بر سلامتی تأثیر می گذارند.

جیدا توران مستندساز اهل ترکیه در گربه ها یک شهر باستانی و مردم منحصربه فردش را از چشمان مرموزترین و محبوب ترین حیوانی که انسان ها تا امروز شناخته اند آنالیز می نماید: چشمان گربه.

سینما نوو یک مقاله سینمایی است که به طور شاعرانه مهم ترین جنبش سینمایی آمریکای لاتین را به وسیله افکار مؤلف های اصلی این جنبش، نلسون پریرا داس سانتوس، گلوبر روشا و... آنالیز می نماید.

میفونه: آخرین سامورائی همان گونه که از نامش پیداست درباره زندگی و فیلم های توشیرو میفونه بازیگر مشهور ژاپنی است که با کلیپ های فیلم، عکس های آرشیوی و مصاحبه هایی با فیلمسازان مانند مارتین اسکورسیزی، استیون اسپیلبرگ روایت می شود. راوی مستند کیانو ریوز است.

راه کوروساوا روایت کاترین کادو از تجربیات شخصی اش از آکیرا کوروساوا فیلمساز مشهور ژاپنی است. فیلم شامل مصاحبه کادو با فیلمسازان مختلف و عکس هایی آرشیوی است. مصاحبه های کارگردان ها بر مشاهدات تکنیکی و فلسفی فیلم های کوروساوا تمرکز دارند.

مستند آهستگی به بیماری ام.اس می پردازد. تشخیص بیماری برای رضا درانی، باعث ایجاد تنش در زندگی مشترکش با فرزانه نظری می شود. این تنش با ورود سایر اعضای خانواده به آهستگی به بحران بدل می شود. تصمیم به جدایی یا ماندن، آخرین انتخاب آن ها پس از 26 سال زندگی مشترک است.

سفر سهراب مستندی پرتره درباره یکی از مهم ترین آغازگران سینمای نوین ایران است: سهراب شهیدثالث. همجا زندگی مردی بنام عبدالحسن را روایت می نماید که یک روستا را برای خود و خانواده اش ساخته است. این روستا در جنوب ایران و استان بوشهر واقع شده است و درآمد اصلی آن ها از راه کشاورزی و دامداری است. عبدالحسن در این سال ها توانسته است برای روستای خودش برق رسانی کند. او چهار زن و 27 بچه دارد و...

داستان کویرس وطن کوچک من سال 2012 می گذرد کهشالیش باید مهم ترین تصمیم زندگی اش را بگیرد. او تنها نوزده ساله است و می خواهد افسر نیروی هوایی شود،برای همین به تنها دانشکده هوایی کشورش؛ فرودگاه کویرس می رود و...

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، 1 تا 8 اردیبهشت (21 تا 28 آوریل) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اعلام فیلم های بخش مستند جشنواره جهانی فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام فیلم های بخش مستند جشنواره جهانی فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید